Hildegard Zoir akvarell
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HILDEGARD ZOIR (1876-1935): Kustlandskap, signerad Hildegard Zoir, akvarell, 36x43 cm
Hildegard Zoir reste till Amerika och studerade vid en målarskola i New York 1894-1895, för att fortsätta sin konstnärliga utbildning vid Académie Colarossi och Académie Julian i Paris 1896-1897. Hon bosatte sig slutligen i Göteborg, där det aktuella verket sannolikt är målat.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620835
2019-03-25