Hildegard Zoir akvarell

Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell
Hildegard Zoir akvarell

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HILDEGARD ZOIR (1876-1935): Kustlandskap, signerad Hildegard Zoir, akvarell, 36x43 cm

Hildegard Zoir reste till Amerika och studerade vid en målarskola i New York 1894-1895, för att fortsätta sin konstnärliga utbildning vid Académie Colarossi och Académie Julian i Paris 1896-1897. Hon bosatte sig slutligen i Göteborg, där det aktuella verket sannolikt är målat.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620835

2019-03-25