Venny Soldan-Brofeldt oljemålning
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VENNY SOLDAN-BROFELDT (Finland 1863-1945): "I blom", signerad V.S-B, olja på duk fäst på pannå, 24x19 cm
Venny Soldan-Brofeldt studerade i Finland och S:t Petersburg 1880-1884, bl.a. för konstnären Maria Wijk, innan studier i Paris 1885-1890 företogs, framförallt på Académie Colarossi. Hon tillerkändes såväl hedersomnämnande (1889) som bronsmedalj (1900) för sitt måleri vid Världsutställningen i Paris.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620887
2019-03-25