Gerda Roosval-Kallstenius oljemålning
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS (1864-1939): Skymningslandskap, signerad och otydligt daterad G Roosval-Kallstenius 1895, olja på duk, 35x45 cm
Auktionens utrop, "Skymningslandskap", målat året efter Tivoli-målningen, 1895, är målad med samma känsla och tydligt inspirerat av makens måleri från den svenska skärgården.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620985
2019-03-25