Gerda Roosval-Kallstenius oljemålning

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS (1864-1939): Skymningslandskap, signerad och otydligt daterad G Roosval-Kallstenius 1895, olja på duk, 35x45 cm

Auktionens utrop, "Skymningslandskap", målat året efter Tivoli-målningen, 1895, är målad med samma känsla och tydligt inspirerat av makens måleri från den svenska skärgården.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620985

2019-03-25