Barnens bok 1890-1900, 15 vol.

Klubbat för:

400 SEK

1 500 SEK

BARNENS BOK 1890-1900 (15). Barnens bok. Gratis-bilaga till Illustrerad Familj-Journal/Allers Familj-Journal. Trettonde-trettiofjärde bandet. Köpenhamn, Carl Allers Förlag, 1890-93 - Helsingborg, 1894-1900.
Litet fickformat, c:a 95 x 75 mm. Illustrerad. Röda samtida klotband med guldornerade ryggar och blindpressade pärmar. Nära uniformt bunden, smärre slitage och några solkfläckar. Titelbladet saknas till trettiotredje bandet (här i sista volymen). 15 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Bratt, Barnböcker utgivna i Sverige 1890-99, 123-134 (för tjugoförsta-trettioandra bandet). Utgavs, på danska och i svensk översättning 1884-1913.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Se text!

621025

2019-03-11