AUGUST MALMSTRÖM, Vid staffliet
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901): Vid staffliet, signerad och daterad A. Malmström 88, olja på duk fäst på pannå, 24 x 34 cm.
Möjligen föreställer kvinnan vid staffliet Fanny Brate som målar ute i det fria. Fanny Brate var elev till August Malmström mellan 1879-1885.
621031
2019-03-10