AUGUST MALMSTRÖM, Vid staffliet

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901): Vid staffliet, signerad och daterad A. Malmström 88, olja på duk fäst på pannå, 24 x 34 cm.

Möjligen föreställer kvinnan vid staffliet Fanny Brate som målar ute i det fria. Fanny Brate var elev till August Malmström mellan 1879-1885.

621031

2019-03-10