Fanny Brate oljemålning 1890

Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890
Fanny Brate oljemålning 1890

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FANNY BRATE (1861-1940): Astrid gungar, signerad och daterad à tergo Fanny Brate 1890, olja på duk, 23x15 cm
Föreställer Astrid Brate född 1888, sedermera gift med Dr Jakob Billström

Fanny Brate inledde studier för August Malmström på Konstakademien i Stockholm i slutet av 1870-talet. Hon företog därefter en rad studieresor utomlands under 1880-talet, däribland Paris där hon inledde studier 1887.
Mottagande av Kunglig medalj 1885 vittnar om Fanny Brates konstnärliga begåvning, som bl.a tog sig uttryck i interiörer och hemskildringar och senare illustrationer av en rad barnböcker. Auktionens båda verk föreställer konstnärens dotter Astrid, och är målade med 35 års mellanrum. På samma gång som de utgör en kärleksfull del av familjen Brates historia, illustreras konstnärens förmåga att som i den senare målningen ta till sig det rådande moderna måleriet genom en solbadande Astrid.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

621041

2019-03-25