Handritad karta över Ebbetorp, Småland
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDRITAD KARTA EBBETORP, SMÅLAND. FRIGELIUS, SAMUEL. Ebbetorp uthi Dörby sochn Norr Möres härads, och Kallmare lähn.
Handritad karta i tusch och akvarell över ägorna Ebbetorp i Smålandt, ca 260x400 mm. Med stor kompassros i ena hörnet, text i nedre del. Daterad 1707.
Jonas Carl Linnerhielm (1758-1829), ämbetsman, författare och konstnär som bodde på Ebbetorp från 1794 fram till sin död. Han skrev bl.a. Bref under resor i Sverige (1797), Bref under nya resor i Sverige (1806) och Bref under senare resor i Sverige (1816).
Uppklistrad på väv, några förluster, lagningar, fläckar.
621059
2019-03-17