Blandat ur Nils G. Ahlins bibliotek, 28 vol.

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BLANDAT UR NILS G. AHLINS BIBLIOTEK (28). Parti omfattande biografier, planscher, arkeologi, vitterhet m. m. 1700-1900-tal. Bland annat: LENNGREN, ANNA MARIA. Skalde-försök. Stockholm, 1819 (nött samtida halvfranskt band), HAMMARIN, JOHAN. Matrikel öfver Carlstads stift. Karlstad, 1841 (nött samtida halvfranskt band), DARDEL, FRITZ VON. Minnen 1-4. Stockholm 1912-13 + Dagboksanteckningar 1-3. Stockholm, 1916-20 (nära uniforma senare halvfranska band, sammanlagt 7 volymer), WESTERBERG & DAHLSTRÖM. Europeiska nationerna, deras seder, bruk och klädedrägter. Stockholm, 1848 (nött samtida halvfranskt band, åtskilliga handkolorerade litograferade planscher), NILSSON. Skandinaviska Nordens ur-invånare. Andra upplagan. 1-2. Stockholm, 1862-66 (originalklotryggsband med fläckiga pärmar, 2 volymer), LINDMAN. Bilder utr Nordens flora. Tilläggsband. Tavlorna 520-663 med text (lösa textark och planscher i enkel förlagskassett), LINNERHIELM. Bref under nya resor i Sverige. Stockholm, 1806. (hårt nött samtida pappband, med flera vackra aquatintplanscher, endast denna del), [Register över offentligt tryck 1660-1746]. (hårt nötta samtida skinnband, bägge med exlibris Bibliotheca Reuterholmiana).

Med flera, inalles 28 volymer.

Ej kollationerade, defekter, skador, fläckar m. m. kan förekomma.

Se text!

621072

2019-03-11