Gurli Kuylenstierna oljemålning
Klubbat för:
5 400 SEK
2 000 SEK
GURLI KUYLENSTIERNA (1866-1957): Stilleben med blommor, signerad Gui, olja på pannå av papp, 22x27 cm
Gurli Kuylenstierna var delvis självlärd, autodidakt, och bedrev även konststudier för sin mor.
Hon ställde ut miniatyrporträtt på Bukowskis Konsthandel 1919 samt på Sveriges allmänna konstförening.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
621076
2019-03-25