Gurli Kuylenstierna oljemålning

Klubbat för:

5 400 SEK

2 000 SEK

GURLI KUYLENSTIERNA (1866-1957): Stilleben med blommor, signerad Gui, olja på pannå av papp, 22x27 cm

Gurli Kuylenstierna var delvis självlärd, autodidakt, och bedrev även konststudier för sin mor.
Hon ställde ut miniatyrporträtt på Bukowskis Konsthandel 1919 samt på Sveriges allmänna konstförening.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

621076

2019-03-25