Arkitektbord sengustavianskt

Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt
Arkitektbord sengustavianskt

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOHAN CHRISTIAN LINNING (mästare och hovschatullmakare 1779-1801) tillskrivet, arkitektbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, höj- och sänkbar överdel, två lådor, skinnklädd skiva, fötter med hjultrissor, höjd 80, 81,5 x 52,5 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2010, nr 1511, jämför etikettsignerat arkitektbord av J.C. Linning

Slitage, smärre lagningar, något omarbetat och kompletterat, ena lådan låst, nyckel saknas. Ett löst draghandtag avhämtas i Utlämningen

621113

2019-03-06