Mandarinrock Kina tidigt 1900-tal

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MANDARINROCK, vinrött siden, Kina, tidigt 1900-tal, broderad med guld och silkestrådar, dekor föreställande drakar och lyckosymboler, längd ca 90 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm

För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Slitage, lösa guldtrådar, fodret med fläckar

621160

2019-03-10