Skål mässing Iran 1500-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, mässing, s.k. "Magic Bowl", Iran, 1500-tal, Safavid-dynastin, graverad dekor föreställande överlappande rondeller med talismanisk kalligrafi, signerad "Tillverkad av Hafez Mahlir" samt "Med hjälp av Allah och Ali", diameter ca 17,5 cm
Troligtvis senare tillverkat hål vid brättet, slitage
621199
2019-03-10