Karin Parrow oljemålning

Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KARIN PARROW (1900-1984): Stranden, signerad Karin Parrow, olja på duk, 27x41 cm

Karin Parrow var syster till trubaduren Evert Taube. Hon tillhörde Göteborgskoloristerna och var starkt påverkad av konstnären Ivan Ivarson i sitt måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

621204

2019-03-25