Salsskåp senbarock Fürlohs art
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SALSSKÅP, stockholmsarbete i senbarock, Johan Hugo Fürlohs art, fanerat med valnöt, beslag av mässing, konturerat överstycke, övre skåpet med hyllinredning samt 3 lådor, skedhylla, nedre delen med 4 lådor, svängda fötter, höjd ca 230, 164,5 x 61,5 cm
PROVENIENS: Lars-Yngve Johanssons samling
Smärre fanérskador och lagningar, ställvisa torrsprickor, kompletterade fotplattor. Två nycklar finns att avhämta i Utlämningen
621209
2019-03-07