Salsskåp senbarock Fürlohs art

Klubbat för:

30 000 SEK

Arviointi

15 000 SEK

Kuvaus

SALSSKÅP, stockholmsarbete i senbarock, Johan Hugo Fürlohs art, fanerat med valnöt, beslag av mässing, konturerat överstycke, övre skåpet med hyllinredning samt 3 lådor, skedhylla, nedre delen med 4 lådor, svängda fötter, höjd ca 230, 164,5 x 61,5 cm

PROVENIENS: Lars-Yngve Johanssons samling

Kuntoraportti

Smärre fanérskador och lagningar, ställvisa torrsprickor, kompletterade fotplattor. Två nycklar finns att avhämta i Utlämningen

621209

Päivämäärä:

2019-03-07