Marie Kröyer oljemålning
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARIE KRØYER (1867-1940): "Kvinde i brunt hovedtorklaede, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 30,5x22 cm,
PROVENIENS
Galleri Claes Moser
LITTERATUR
Avbildad i Tonni Arnolds bok "Kunsten i Marie Krøyers liv",
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
621212
2019-03-25