Tora Vega Holmström oljemålning

Klubbat för:

54 000 SEK

Arviointi

35 000 SEK

Kuvaus

TORA VEGA HOLMSTRÖM (1880-1967): "Skri", monogramsignerad TVH, omkring 1915, olja på duk, ca 43,5x41,5 cm

Tora Vega Holmström målade Skri under hösten 1915. Den tillkom under samma period som hennes mest kända målning "Främlingar" som fullbordades våren 1914.

Skri är inspirerad av dansken Johannes B Jensens istidsskildring "Braen". Från Birgit Rausings bok om Tora Vega Holmström:

Så här skriver hon till sin konstnärskollega Agnes Wieslander den 24/10 1915: "...då låg jag på Estrids schäslong, jag grep Braen, läste ett par sidor, om när Dreng går allt längre ut i isöknen för att finna det berget där han mindes att elden fanns. Då hade han gått i månader och år och nådde upp på berget, såg han att elden slocknat. Då vände han sig ut mot den nerisade världen, öppnade sin mun och skrek - "og brolede ud over verdenen....". Då steg jag opp och lyckligtvis fanns det en tom duk, på fem kvart var det gjort. Målningen som åsyftas är "Skri" eller "Dreng" som den också kallas, signerad 1915.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Kuntoraportti

621213

Päivämäärä:

2019-03-25