54 sjökort Kungl. Sjökarteverket Stockholm 1915-20

Klubbat för:

9 600 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

SJÖKORT - KUNGL. GENERALTULLSTYRELSEN.
Utgiven av Kungl. Sjökarteverket. Stockholm 1915-20. Utan titelblad.

54 mest dubbelsidiga graverade kartor (sjökort) över svenska, finska, danska, tyska och norska vatten, numrerade 1, 3-9, 11, 20-35 ,38-39, 41, 60-83, 85-87, 96. Delvis graverade av A. N. Lundh. Mått ca 700x1045 mm.
3 mindre översiktskartor uppklistrade i början. (kartor något solkade, mest marginaler, några småfläckar, samtliga med några stämplar).
Första bladet med inklistrad blå tryckt innehållsförteckning: "Sjökort - Seglingsbeskrivningar".

Bandet i imperialfolio (ca 730 x 580 mm.)
Samtida hfrbd, "Kungl. Generaltullstyrelsen" tryckt i guld på främre pärm, nött band, några skador.
Stämplar Dalarö Tullmuseum på försättsbladet.

Zustandsbeschreibung

Se text

621242

2019-03-17