Ragni Cawén oljemålning

Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning
Ragni Cawén oljemålning

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RAGNI CAWÉN (Finland 1891-1981): Kustlandskap, signerad Ragni Cawén, olja på pannå av papp, 33x42 cm

Efter studier i Finland påbörjade Ragni Cawén studieresor till Dresden 1910 och Paris 1911. Hennes mörkare måleri från Helsingfors-trakten på 1920-talet övergick senare till ett landskapsmåleri från östnyländska skärgården med en helt annan spontanitet, vilket går att återfinna i auktionens båda utrop.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

621301

2019-03-25