Charlotte Wahlström oljemålning
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Blommande äppelträd - Frankrike, signerad Charlotte Wahlström, olja på duk, 40x24 cm
Charlotte Wahlström var mycket begåvad och fick genom
stipendium möjlighet att studera i Paris och resa ner till
kontinenten. Hon erhöll dessutom kunglig medalj i landskapsmåleri och bronsmedalj på Världsutställningen i S:t Louis. Charlotte Wahlström tillhör en av de främsta landskapsmålarna från denna viktiga period i svensk konsthistoria.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
621324
2019-03-25