Handritade kartor rörande Ebbetorp, Småland 6 st
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDRITADE KARTOR (6 st), RÖRANDE EBBETORP, SMÅLAND.
6 st handritade kartor, flertalet i tusch och akvarell, varierande mått, ca 370x300 mm.
Bl.a. Charta på den af Smedby, Bo, Ebbetorp och Barkestorp omtvistade utmarken... uti Dörby socken och Norre Möre Hd afmätt ... 1798... men sedemera gjordt skifte... 1815... (ca 690x1500 mm.),
Ebbetorps hagar i Dörby sochn och Norremöre härad... år 1699... copierat 1734. (ca 370x300 mm.),
Charta öfver den så kallade Kohagen vid Ebbetorps rusthåll 1794 (ca 250x350 mm.).
Rullade.
Samtliga kartor i ammunitionslåda av trä, ca 81 x 24 x 27 cm, tryckt namn T. V. Lundell I 8 på främre sidan.
Jonas Carl Linnerhielm (1758-1829), ämbetsman, författare och konstnär som bodde på Ebbetorp från 1794 fram till sin död. Han skrev bl.a. Bref under resor i Sverige (1797), Bref under nya resor i Sverige (1806) och Bref under senare resor i Sverige (1816).
Rullade och delvis uppklistrade på väv. Veck, fläckar, vissa skador, revor, lagningar. Nött låda, vissa skador.
621355
2019-03-17