Chrönica Carionis 1649
Klubbat för:
1 100 SEK
2 000 SEK
CARIO, J. Chrönika Carionis, ifrån werldenes begynnelse, in til keyser Carl then femte. Uppå thet latiniske språket författat,... Men nu aff thet tydska, in på wårt swenska tungomål uthtolkat genom Ericum Schroderum,.. Nyköping (Amund Nilszon Grefwe) 1649.
Folio. (48, 1 blankt blad saknas), (1)-1148, (30, sista bladet saknas) s. Titelblad m. träsnittsvapen (riksvapnet, skuret och lagat i marginalerna, fläckat), 1 halvsides träsnittskarta i texten (s. 20), 1 halvsides astrologisk figur.
Senare (sent 1800-tal) ljusbrunt hfrbd m. träpärmar, nött, rygg m. fyra upphöjda bind, titel i guld på röd skinnetikett.
2 blad i början marg.lagade, delvis fuktfläckad, brunfläckad. Titel m. gamla tillskrifter och namnteckningar, äldre biblioteksstämpel (Göteborgs museum 1861), maskskador.
Collijn 147
Se text
621701
2019-03-29