Alfred Wahlberg oljemålning

Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning
Alfred Wahlberg oljemålning

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ALFRED WAHLBERG (Stockholm 1834-1906 Tranås): Kustlandskap från Normandie, signerad Alfr. Wahlberg, a tergo intygad av Gustaf Jaensson (1891-1981), Chefskonservator vid Nationalmuseum från 1921 samt Berthold Lerulf 10 januari 1952

Olja på duk, märkt "Normandie" på en etikett samt "Alfred Wahlberg", på spännramen
35.7 x 44.5 cm.

Troligtvis utförd på 1870-talet, vilket allmänt anses vara Wahlbergs främsta period. De målningar han ställde ut på Salongen i Paris i början av 1870-talet, föranledde en fransk konstkritiker att utse honom till en av dåtidens fem eller sex största landskapsmålare (J. K. Janzon (Spada), Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation XVII, 1909, s. 19). Även svenska konstnärer verksamma i Paris, insåg Wahlbergs betydelse. Ernst Josephson, vilken förevigat Wahlberg i ett magnifikt porträtt, ansåg hans landskap ´höra till salongens bästa verk´ (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V. 1967, s, 540).

Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerade friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talet unga svenska landskapsmålare, bl. a. Carl Fredrik Hill.

621797

2019-03-10