Anna Boberg oljemålning
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANNA BOBERG (1864-1935): Lofoten, signerad A Boberg, olja på pannå av papp, 21x28 cm
Anna Boberg ställde ut sina Lofoten-motiv första gången i
Stockholm 1903, med blandad framgång. Utställningen i Paris 1905 lade senare grunden till en framgångsrik fransk karriär.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
621843
2019-03-25