Klässbols linneväveri duk och servietter

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KLÄSSBOLS LINNEVÄVERI, 1900-talets andra hälft, duk och 8 servetter, "Fiskmåsar", design Hjalmar Johansson, halvlinne, dukens mått ca 140x145, servetternas mått 42x42 cm

HISTORIK:

Klässbols linneväveri börjar väva upp mönstret "Fiskmåsar" på 1920-talet. Förlagan kommer från en äldre servett, hittad i orten Klässbol.

621872

2019-03-08