Ellen Favorin oljemålning
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
ELLEN FAVORIN (Finland, 1853-1919): Höstlandskap, signerad E F, olja på pannå av papp, 15x24,5 cm
Ellen Favorin gick i konstskola 1870-74 i såväl Sverige som Finland och blev senare inskriven på Académie Julian i Paris 1880-82. Hon är känd för sina småskaliga finländska landskap, ofta runt staden Lojo där hon bodde på 1910-talet. Auktionens höstlandskap kan mycket
väl vara därifrån.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
Krackeleringar
621929
2019-03-25