Ellen Favorin oljemålning

Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning
Ellen Favorin oljemålning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000 SEK

ELLEN FAVORIN (Finland, 1853-1919): Höstlandskap, signerad E F, olja på pannå av papp, 15x24,5 cm

Ellen Favorin gick i konstskola 1870-74 i såväl Sverige som Finland och blev senare inskriven på Académie Julian i Paris 1880-82. Hon är känd för sina småskaliga finländska landskap, ofta runt staden Lojo där hon bodde på 1910-talet. Auktionens höstlandskap kan mycket
väl vara därifrån.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Krackeleringar

621929

2019-03-25