Emilia Lönblad oljemålning

Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning
Emilia Lönblad oljemålning

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

EMILIA LÖNBLAD (1865-1946). Motiv från Vitemölla, Kivik på Österlen i Skåne, med dedikation till Einar, daterad 22 jan 1901, olja på duk, 21x31 cm

UTSTÄLLD
Ljusets Magi, Prins Eugens Waldemarsudde, 2016, katalognr 226

Emilia Lönblad var elev till Elisabeth Keyser i Arild 1890-93 och reste senare till Frankrike där hon, i likhet med många svenska konstnärinnor på den tiden studerade för konstnären Léon Bonnat. Emilia Lönblad utförde landskapsmålningar med romantiska eller religiösa inslag, vilket lyser igenom i det aktuella verket från Vitemölla på Österlen. Verket var utställt på Waldemarsudde 2016 med underrubriken "atmosfäriska verk".

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

621976

2019-03-25