Emilia Lönblad oljemålning
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EMILIA LÖNBLAD (1865-1946). Motiv från Vitemölla, Kivik på Österlen i Skåne, med dedikation till Einar, daterad 22 jan 1901, olja på duk, 21x31 cm
UTSTÄLLD
Ljusets Magi, Prins Eugens Waldemarsudde, 2016, katalognr 226
Emilia Lönblad var elev till Elisabeth Keyser i Arild 1890-93 och reste senare till Frankrike där hon, i likhet med många svenska konstnärinnor på den tiden studerade för konstnären Léon Bonnat. Emilia Lönblad utförde landskapsmålningar med romantiska eller religiösa inslag, vilket lyser igenom i det aktuella verket från Vitemölla på Österlen. Verket var utställt på Waldemarsudde 2016 med underrubriken "atmosfäriska verk".
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
621976
2019-03-25