Spegellampetter gustaviansk stil
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGELLAMPETTER / RAMAR, ett par, barock, 1700-talets början, oval form, träskurna och förgyllda, krönta av genombruten dekor, rocailler och blommor i ram. Ljusarmar i mässing. (Ramar, senare omgjorda till lampetter med vardera ljushållare), höjd 36, bredd 19 cm.
Proveniens
Enligt uppgift från Björnsnäs slott, Norrköping. Familjen Trozelli.
Åldersbetingat slitage med repor och märken. Pigmentbortfall. Senare glas. Mindre anlupet glas och ljushållare. Lagningar av krön, bland annat en senare del vid den ena lampettens krön.
622074
2019-03-11