Karin Parrow oljemålning
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARIN PARROW (1900-1984): Rykande skorstenar, signerad och daterad K.P -41, olja på pannå av papp, 31x21,5 cm
Karin Parrow var syster till trubaduren Evert Taube. Hon tillhörde Göteborgskoloristerna och var starkt påverkad av konstnären Ivan Ivarson i sitt måleri.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
Krackeleringar
622107
2019-03-25