Karin Parrow oljemålning

Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning
Karin Parrow oljemålning

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KARIN PARROW (1900-1984): Rykande skorstenar, signerad och daterad K.P -41, olja på pannå av papp, 31x21,5 cm

Karin Parrow var syster till trubaduren Evert Taube. Hon tillhörde Göteborgskoloristerna och var starkt påverkad av konstnären Ivan Ivarson i sitt måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Krackeleringar

622107

2019-03-25