Martta Wendelin akvarell

Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell
Martta Wendelin akvarell

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MARTTA WENDELIN (Finland 1893-1986): Landskap, signerad MW, akvarell, ca 26x33 cm

Martta Wendelin var både konstnär och illustratör, det senare visar sig genom bokomslag, postkort och barnböcker. Färdigheterna som illustratör kommer till uttryck i hennes landskapsmåleri, med en modern, lite abstrakt tolkning.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

622143

2019-03-25