Martta Wendelin akvarell
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARTTA WENDELIN (Finland 1893-1986): Landskap, signerad MW, akvarell, ca 26x33 cm
Martta Wendelin var både konstnär och illustratör, det senare visar sig genom bokomslag, postkort och barnböcker. Färdigheterna som illustratör kommer till uttryck i hennes landskapsmåleri, med en modern, lite abstrakt tolkning.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
622143
2019-03-25