Ingrid von Dardel diptyk akvarell och gouache
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
INGRID VON DARDEL (1922-1962): Diptyk med sagomotiv, varav ena signerad och daterad I. Dardel 1986, akvarell och gouache, ca 15x15 cm resp. ca 21x19 cm
Ingrid von Dardel inspirerades i sina motivval av sin berömda far Nils von Dardel (1888-1943), ofta en fantasivärld som i det aktuella utropets sagomotiv i dubbel upplaga.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
622158
2019-03-25