Karl Tirén violin
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
3 000 SEK
KARL TIRÉN (1869-1955): violin, signerad och daterad 1912, lock i gran, botten i lönn, greppbräda i ebenholtz, stråken i mahogny och ebenholtz med detaljer i pärlemor, violinens längd 60 cm
I fodral
Historik: Under början av 1900-talet reste Karl Tirén runt i Lappland och nordnorge för att dokumentera och uppsamla jojkar. Detta arbete tog flertalet år i anspråk och sammanfattades i verket "Die lappische Volkmusik", utgiven av Hugo Gebers Förlag i Uppsala 1942. Med jojkdokumentationen utförde han en pionjärinsats med användandet av fonografen vilket bevarat en utdöende och uråldrig jojktradition till eftervärlden. Även som fiolbyggare och folkmusiker blev Tirén erkänd. Han erhöll medaljen Literis et Artibus.
Spricka i locket
622253
2019-03-09