Skåp gesällprov

Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov
Skåp gesällprov

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKÅP, gesällprov, 1967, fanerat i valnöt i rutigt mönster med stomme i jakaranda, invändigt i ask, övre dörrpar med bakomliggande hyll- och lådinreding, nedre dörrpar med en låda och inredning med fack, 2 utdragbara skrivskivor, höjd ca 170, 110x46 cm

CITES-intyg medföljer

HISTORIK: Skåpet utfördes av nuvarande ägare som 17-åring som gesällprov på Möbelsnickarskolan i Borås 1967.
Här fanns fyra åldersklasser med fyra elever i varje och det var svårt att komma in på utbildningen. Mästersnickaren hade en ritning av detta skåp och varje elev fick sedan utföra sin version av ritningen. Ägaren arbetade med skåpet under hela sitt sista år vid skolan, skåpet granskades i några olika nämnder innan gesällbrevet utfärdades 1969.

Bruksslitage, några mindre repor omkring nedre nyckelhålet

622514

2019-03-11