Karta

Karta
Karta

Klubbat för:

3 800 SEK

3 000 SEK

KARTA, kopparstick, handkolorerad, 1500-tal.
"Italiae Novissima Descriptio Auctore Iacobo Castaldo Pedemontano", 1573. Från Abraham Ortelius´ "Theatrum Orbis Terrarum". Plåtstorlek 36 x 51 cm.

Spår av veck, fläckar, åldersrelaterat slitage. Handskriven text. Ej examinerad ur ram.

622540

2019-03-23