Amulett vikingatid

Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

AMULETT, hänge i form av yxa, vikingatid ca 750-950, enklare geometrisk dekor, brons, största mått ca 2,5 cm

Amuletten är hittad i Staraya Ladoga (Gamla Ladoga) i samband med byggnadsarbeten som pågick i slutet av 1980-talet och början av 1990-talet, denna ort var mellan ca 750-950 en av de viktigaste handelplatserna i Östra Europa och dominerades av de skandinaviska "ruserna"

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd

622829

2019-03-12