Tapio Wirkkala / Rut Byk servis för 8 pers

Klubbat för:

520 EUR

Utropspris

600 EUR

TAPIO WIRKKALA / RUT BRYK, servis "Winterreise" & "Polygon", 41 delar, porslin, Rosenthal, 1970-80-tal,
8 flata tallrikar, diam. 26 cm,
8 djupa tallrikar, diam. 22,5 cm,
8 assietter, diam. 20 cm,
3 serveringsfat,
skål och karott,
8+8 koppar och fat,
sockerskål och gräddkanna,
salt och pepparkar,
kanna höjd 22 cm.

Ett par kantnagg

622953

2019-03-17