Clara Dahlbom oljemålning
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CLARA DAHLBOM (1886-1972): Moret-sur-Loing, signerad och daterad Clara Eva Dahlbom 27, olja på pannå, ca 41x33 cm,
PROVENIENS: Konstnärens familj
Clara Vilhelmina Teodora Eva Gustava Dahlbom, född 5 juni 1886 i Övraby, Hallands län, död 1972, var en svensk konstnär.
Hon var dotter till Wilhelm Dahlbom och Emilia Stenbeck och brorsdotter till Johan Dahlbom.
Clara Dahlbom studerade vid Tekniska skolan i Stockholm samt i München 1912-1914, Florens 1921-1923 och i Paris 1924 och under ett stort antal studieresor i Europa och Cuba bland annat till Jugoslavien och Tyskland. Hon ställde under flera år ut tillsammans med sin far på olika platser i landet och hon medverkade i Skånes konstförenings utställningar ett flertal gånger från 1920. Separat ställde hon ut första gången 1925 i Malmö. Hennes konst består av barnporträtt och landskapsmålningar.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Krackeleringar
623013
2019-03-25