Clara Dahlbom oljemålning

Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning
Clara Dahlbom oljemålning

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CLARA DAHLBOM (1886-1972): Moret-sur-Loing, signerad och daterad Clara Eva Dahlbom 27, olja på pannå, ca 41x33 cm,

PROVENIENS: Konstnärens familj

Clara Vilhelmina Teodora Eva Gustava Dahlbom, född 5 juni 1886 i Övraby, Hallands län, död 1972, var en svensk konstnär.

Hon var dotter till Wilhelm Dahlbom och Emilia Stenbeck och brorsdotter till Johan Dahlbom.

Clara Dahlbom studerade vid Tekniska skolan i Stockholm samt i München 1912-1914, Florens 1921-1923 och i Paris 1924 och under ett stort antal studieresor i Europa och Cuba bland annat till Jugoslavien och Tyskland. Hon ställde under flera år ut tillsammans med sin far på olika platser i landet och hon medverkade i Skånes konstförenings utställningar ett flertal gånger från 1920. Separat ställde hon ut första gången 1925 i Malmö. Hennes konst består av barnporträtt och landskapsmålningar.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Krackeleringar

623013

2019-03-25