Ladislaus Jarosinski dessertbestick silver 800

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FRUKT och DESSERTBESTICK, 54 st, silver 800, 1900-talets början, bestående av 18 fruktgafflar, 18 fruktknivar samt 18 glassskedar, förgyllda blad, i originalschatull märkt M Kersch Wien, stämplade Ladislaus Jarosinski (Verksam Wien 1872-1922), importstämplar för Krakow Polen, längd 132-175 mm, vikt 1760 g

Sliten förgyllning samt ytslitage

623059

2019-03-12