Speldosa 1800-tal
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELDOSA, cylindermodell, 1800-talets slut, Schweiz, spelverk i mässing, mahognyfanerat schatull, locket med intarsia i form av tupp och hönor, höjd ca 17,5, 63,5x25 cm
PROVENIENS:
Kurt Haijby (1897-1965), ingick i köpet av Haijbys sommarstuga i Djurö by.
Omfattande fanerbortfall, mässing med smärre korrosion
623197
2019-03-12