Speldosa 1800-tal

Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal

Klubbat för:

700 SEK

2 000 SEK

SPELDOSA, cylindermodell, 1800-talets slut, Schweiz, spelverk i mässing, mahognyfanerat schatull, locket med intarsia i form av tupp och hönor, höjd ca 17,5, 63,5x25 cm

PROVENIENS:
Kurt Haijby (1897-1965), ingick i köpet av Haijbys sommarstuga i Djurö by.

Omfattande fanerbortfall, mässing med smärre korrosion

623197

2019-03-12