Bordsur 1800-tal
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSUR, 1800-talets andra kvartal, slagfunktion, förgylld och patinerad brons, dekor sannolikt föreställande Alexander den store, urtavla med romerska siffror, höjd ca 45 cm, pendel samt senare uppdragsnyckel medföljer
Dekor med smärre skada, hjälmplym saknas, senare lock för urverk
623220
2019-03-12