Bordsur 1800-tal

Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal
Bordsur 1800-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

3 000 SEK

BORDSUR, 1800-talets andra kvartal, slagfunktion, förgylld och patinerad brons, dekor sannolikt föreställande Alexander den store, urtavla med romerska siffror, höjd ca 45 cm, pendel samt senare uppdragsnyckel medföljer

Dekor med smärre skada, hjälmplym saknas, senare lock för urverk

623220

2019-03-12