Anna Petrus ljusstakar Herman Bergman

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

ANNA PETRUS, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman, Stockholm 1923-25, tenn, dekor av sittande lejon, ljusmanschetter, signerade A. Petrus samt Herman Bergmans Konstgj. AB, höjd ca 24 cm

HISTORIK
Anna Petrus (1886-1949) var en av de första konstnärerna som i början av 1920-talet arbetade med tenn hos Herman Bergman. Lite senare kom hon även att rita tennföremål till firma Svenskt Tenn. Ljussstakarna var i produktion åren 1923-25. Modellen ställdes ut både i Paris 1925 och i New York 1927.

LITTERATUR
Jämför Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s. 21 samt Marie Rehnberg, Anna Petrus - Skulptör och industrikonstnär, Signum, Stockholm 2009 bild s. 83.

Lejonen saknar stavar, ljusmanschetter ej original och något skeva

623293

2019-03-16