Kakelugnsluckor
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAKELUGNSLUCKOR, 1700/1800-tal, mässing, hasp i form av sporre, varje lucka ca 49,5x22 cm
Proveniens: Luckorna har ursprungligen tillhört kyrkoherden i Tanum och Lur Gomer Brunius (1748-1819) och har sedan genom arv varit i dennes familjs ägo
Bruks och åldersrelaterat slitage
623495
2019-03-13