Kakelugnsluckor

Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor
Kakelugnsluckor

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAKELUGNSLUCKOR, 1700/1800-tal, mässing, hasp i form av sporre, varje lucka ca 49,5x22 cm

Proveniens: Luckorna har ursprungligen tillhört kyrkoherden i Tanum och Lur Gomer Brunius (1748-1819) och har sedan genom arv varit i dennes familjs ägo

Bruks och åldersrelaterat slitage

623495

2019-03-13