Kaffekanna silver Gustaf Möllenborg

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KAFFEKANNA, silver, empire, bladdekor i relief, svärtat trähandtag, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, höjd 34, vikt 1125 g
Jämför Svenskt silversmide (Andrén, Hellner, Hernmarck och Holmquist) sid 650

Trähandtag med slitage

623666

2019-03-15