Kaffekanna och mjölkkanna silver
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFEKANNA, MJÖLKKANNA, silver, snarlika, kaffekannan stämplad Christopher Creuttz Stockholm 1863 resp. Edvard Emanuel Petterson Stockholm 1863, dekor i relieff i form av blom och bladdekor, kaffekannans handtag med kvinnofigur, fotavslutningar i form av fauner, höjd 27 resp. 15 cm, vikt 1105 g
Mjölkkannan med invändig förgyllning
623684
2019-03-13